Hotel Astoria we Lwowie: historia i architektura

Hotel Astoria we Lwowie to nie tylko czterogwiazdkowy hotel, ale także świadek ponad stuletniej historii i kultury tego miasta. W tym artykule dowiesz się, jak hotel powstał, kto w nim gościł, jak zmieniał się pod wpływem różnych wydarzeń i jak wygląda dziś. Zapraszamy do lektury!

ARCHITEKTURA

Jan Wolański fotograf architektury

1/4/20242 min read

Hotel Astoria we Lwowie to jeden z najstarszych i najbardziej znanych hoteli w tym mieście. Znajduje się przy ulicy Hnatyuka 15, w pobliżu dworca kolejowego i opery. Jego historia sięga początku XX wieku, kiedy to został wybudowany jako luksusowy hotel dla zamożnych gości z Europy i świata.

Początki hotelu

Hotel Astoria powstał w latach 1912-1914 według projektu architekta Tadeusza Wróbla, który zaprojektował również inne znane budynki we Lwowie, takie jak Pałac Potockich czy Pałac Sieniawskich. Hotel był częścią sieci hoteli Astoria, która należała do austriackiego przedsiębiorcy Józefa Balabana. Hotel miał 200 pokoi, restaurację, kawiarnię, salę balową, kasyno, fryzjera, kiosk i pralnię. Był wyposażony w nowoczesne udogodnienia, takie jak centralne ogrzewanie, elektryczność, telefony, windy i bieżącą wodę. Hotel był ozdobiony w stylu secesyjnym, z bogatymi detalami architektonicznymi i dekoracyjnymi. Na fasadzie hotelu widniał napis “Astoria” w złotych literach, a na dachu umieszczono wieżyczkę z zegarem i flagą.

Losy hotelu w XX wieku

Hotel Astoria szybko zyskał popularność i renomę wśród gości z różnych krajów i środowisk. W hotelu nocowali m.in. politycy, artyści, pisarze, naukowcy i sportowcy. Wśród nich byli np. Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Thomas Mann, Joseph Roth, Franz Kafka, Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Charlie Chaplin, Enrico Caruso, Jan Kiepura, Bronisław Huberman, Kazimierz Deyna i wielu innych. Hotel był również miejscem ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych, takich jak konferencje, spotkania, bankiety, wystawy, koncerty i bale.

Hotel Astoria funkcjonował jako hotel do 1939 roku, kiedy to został zajęty przez wojska radzieckie po agresji ZSRR na Polskę. W czasie II wojny światowej hotel był kolejno siedzibą NKWD, gestapo i sztabu Armii Czerwonej. W 1944 roku hotel został częściowo zniszczony przez bombardowania. Po wojnie hotel został przejęty przez władze ukraińskie i przemianowany na hotel Kyjiw. W latach 50. i 60. hotel został odbudowany i rozbudowany, zmieniając swój pierwotny wygląd. W latach 70. i 80. hotel był jednym z największych i najnowocześniejszych hoteli we Lwowie, oferując 400 pokoi, basen, saunę, siłownię, salę kinową i dyskotekę. W 1991 roku, po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, hotel odzyskał swoją historyczną nazwę Astoria.

Hotel Astoria jest obecnie czterogwiazdkowym hotelem, który oferuje 41 pokoi i apartamentów, restaurację, bar, salę konferencyjną i parking. Hotel zachował część swojego historycznego charakteru, odrestaurowując niektóre elementy secesyjne i eksponując pamiątki z przeszłości. Hotel jest również miejscem spotkań i imprez dla mieszkańców i turystów, organizując np. koncerty, wystawy, pokazy mody i degustacje. Hotel Astoria jest nadal jednym z symboli Lwowa i jego bogatej historii i kultury.

Hotel Astoria dziś